۳۳–آیا بیان همه چیز در قرآن مجید قرار دارد؟!

quranقرآن در جاهائی ادعا می کند که کامل است و تمامی جزئیات را دارا می باشد و هیچ چیز باقی نمانده است که در آن نباشد سوره انعام آیه ۶، سوره انعام آیه ۱۱۴، سوره یوسف آیه ۱۱، سوره نحل آیه ۸۹، امّا چیزهای بسیاری هستند که قرآن آن ها را نا تمام باقی می گذارد، این نوشتار به مسأله شراب و شبهات موجود در قرآن می پردازد.

پاسخ: این که قرآن ادعا کرده است که کتاب کاملی است درست است و امّا این که گفته باشد تمامی جزئیات را دارا می باشد، چنین مطلبی در قرآن وجود ندارد! چون اصلاً مطلبی در قرآن وجود ندارد! چون اصلاً قرآن در علوم و معارفی که آن ها را ذکر کرده است، وارد جزئیات نشده و جزئیات معارف موجود در خود را به بیان پیامبر خدا (ص) واگذار کرده است.

امّا مجموعاً در قرآن آیاتی که دلالت کند بیان همه چیز در آن کتاب است وجود دارد، این جا در مقام پاسخ به این سؤال به چند تا از آیات قرآن و معانی آن ها اشاره می کنیم:

۱- « وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِّكُلِّ شَيْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَةً وَبُشْرَىٰ لِلْمُسْلِمِينَ» (النحل آیه ۸۹) یعنی نازل کردیم بر تو کتاب را که روشنگری است برای هر چیزی و هدایت و رحمت و بشارتی است برای مسلمین.

۲-«مَّا فَرَّطْنَا فِي الْكِتَابِ» (الانعام آیه ۳۸) ما در کتاب از چیزی فرو گذار نکردیم. در این آیه مراد از کتاب یا لوح محفوظ است یا همین قرآن و مطلب قطعی نیست، یعنی این که مراد از کتاب قرآن باشد قطعی نیست.

امّا باید ببینیم مراد از این که قرآن بیان کننده همه چیز است چیست؟ آیا «کل» در آیه سوره نحل به چه معنا است؟! چون این کلمه در ادبیات عرب دو تا معنی دارد، یک واقعیت به معنای استفراق است که آن جا معنای همه چیز می دهد و یک وقت به معنای کثرت است این مطلب در عرف انسان ها مطرح می باشد، مثلاً اگر کسی به یک داروخانه برود و بپرسد فلان دارو را دارید و فلان داروی دیگر را دارید؟ و اسم چند تا دارو را ببرد و سؤال کند که آن داروها آن جا وجود دارد یا نه و اگر به او بگویند همه چیز در این داروخانه وجود دارد، آیا در آن صورت مراد این است که مثلاً دوچرخه هم آن جا وجود دارد! یا اسب هم برای فروش آن جا هست؟! طبعاً مراد این معنی نخواهد بود.

238ـ چگونه می شود ثابت کرد که قرآن کتاب خدا است؟!
بخوانید

باید دید قرآن مجید در خصوص چه موضوعاتی وارد شده است، این که گفته شود در قرآن بیان همه چیز است آیا به این معنا است که ساعت ۷ صبح سر کار رفتن بهتر است یا ۸ صبح! یا ورزش والیبال برای بدن و روح انسان بیشتر مفید است یا بسکتبال! طبعاً چنین معانی از این آیه قابل اثبات نیست.

نکته دیگر این که قرآن دارای مراتب و انواعی از معانی می باشد مثل معانی ظاهری لفظی و معانی باطنی و انواع دیگر از معانی! این که گفته شود فلان مطلب در قرآن هست یا نیست کار راحتی نمی باشد. باید دید فلان مطلب از معانی ظاهری آیات می باشد، یا معانی عمیق باطنی که از روابط فنی بین آیات استخراج می شود.

نکته آخر این که شما گفته اید: چیزهای بسیاری هستند که قرآن آن ها را نا تمام گذاشته و این نوشتار به مسأله شراب و شبهات موجود در قرآن می پردازد.

از این گفته چه مطلبی حاصل می شود، اگر قرآن مطالبی را به نظر سؤال کننده یا منبعی که مطلب را از آن نقل می کند، نا تمام گذاشته باید دید این نا تمام بودن آیا به نظر شخص معینی ناتمام است یا در حقیقت موضوع همین است.

در مورد شراب قرآن نظرش را در حرمت آن صراحتاً بیان کرده مثل آیه ۹۰ و ۹۱ سوره مائده. دیگر این شبهات کدام است آیا شبهه برای کسی است که با زبان قرآن آشنا نیست یا در حقیقت مطلب شبهه آمیز است. ما خواهش می کنیم شما آن شبهات مورد نظر یا شبهات موجود در نوشته های بعضی را به ما اعلام بفرمائید و اگر ما نتوانستیم جواب بدهیم آن موقع نظرتان را اعلام فرمائید.

الیاس کلانتری

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن