۴۰-برای جلوگیری از رشد فساد چه باید کرد؟

5-113047سؤال:آیا آموزش ابتدائی در خانواده ها را می شود به سرعت شروع کرد که حداقل ۲۰ سال دیگر نتیجه اش را ببینیم؟ یا این که سرعت رشد فساد و بی دینی و بی مرامی بچه هایمان را در منجلاب غرق می کند در نتیجه من نوعی هم بی تفاوت می شوم و می گویم خواست خدا بوده!

پاسخ: دین توحیدی یک نظام آموزشی اختصاصی دارد و به کار بردن همان روش موجب گسترش سریع و شگفت انگیز معارف آن در سطح وسیعی از جهان در زمان بعثت پیامبر خدا (ص) شد.

در این نظام آموزشی هم برای کودکان و هم جوانان و هم سایران و همچنین برای خانواده ها برنامه های متناسب با نیازها و استعدادهای آن ها وجود دارد!

لازمه آشنائی با آن روش آموزشی و به کار بستن آن در شرایط اجتماعی مختلف و در سطوح متعدّد، مطالعات گسترده در سیره شریف رسول خدا (ص) و ائمّه اهل بیت (علیهم السلام) می باشد. باید توجه کرد که روش آموزش انسان ها در سیره شریف آن بزرگواران چگونه بوده و چگونه باید آن ها را اسوه رفتارهایمان قرار بدهیم.

رشد فساد و بی دینی البته مشکلات زیادی برای انسان ها ایجاد خواهد کرد. و استعدادها و امکانات و قوای روحی آن ها را از بین خواهد برد، اما در صورت آشنائی ما با روش های آموزشی حقیقی دینی و به کار بستن آن جبهه فساد ضعیف خواهد شد.

البته بی تفاوت شدن در مقابل رشد فساد ضررهای سنگین و گاهی جبران ناپذیر ایجاد خواهد کرد. هر مقدار انسان ها نسبت به دین خدا بی اعتنا شوند، دچار ناملایمات و نابسامانی های بیشتری خواهند شد. اگر انسان ها دین خدا را تقویت کنند و آن را ترویج کنند، عوامل فساد تضعیف خواهد شد و یا از بین خواهد رفت.

208- آیا وظیفه پیامبران تشکیل حکومت است؟!
بخوانید

اما این که نوشته اید: می گویم خواست خدا بوده، طبعاً این موضوع به این صورت درست نیست، چون خداوند عالم هرگز فساد انسان ها و محیط زندگی آن ها را نخواهد خواست. اصلاً خواست خدا به این معنی عرفی نیست، و خداوند بدی ها و زشتی ها را دوست ندارد و فساد جریان یافته در جوامع بشری از اعمال خود آن ها نشأت می گیرد، بطوری که خداوند فرمود: « ظَهَرَ ﭐلْفَسَادُ فِي ﭐلْبَرِّ وَﭐلْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَيْدِي ﭐلنَّاسِ» (الروم آیه ۴۱)

یعنی فساد در خشکی ودریا ظاهر شد به جهت اعمال مردم. پس خداوند هرگز فساد را دوست ندارد و اراده نمی کند، این مردم هستند که فساد را شایع می کنند و فساد خواست خدا نیست. البته در مورد خواست خداوند احتیاج به مباحث عقیدتی و علمی خاصی وجود دارد اما آموزش دینی در صورتی که با روش پیامبر خدا (ص) و امامان معصوم (علیهم السلام) هماهنگ باشد تأثیر گسترده ای خواهد داشت همچنان که این روش در ابتدای ظهور پیامبر اسلام آثار پر برکت خود را نشان داد. عوامل تولید فساد سرانجام از بین خواهد رفت چون انسان ها فطرتاً اصلاح را دوست دارند و نه فساد را!

جوامع مختلف بعد از شیوع و انتشار فساد، و خسران های ناشی از آن، بیدار شده و به خود آمده و همت خود را صرف مبارزه با فساد و عوامل آن و تقویت اصول اخلاق دینی خواهند کرد.

در سخنان پیامبر خدا (ص) و امامان معصوم (ع) و رفتارهای آن بزرگواران عوامل تربیتی و آموزشی مطلوب انسان ها، معرفی شده و اگر جوامع بشری این عوامل را شناسائی کنند و آن ها را به کار گیرند قوانین اخلاقی جای فساد را خواهد گرفت ان شاءالله.

الیاس کلانتری

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن