۴۳- شیاطینی را که دشمن ساخته چگونه خرد کنیم؟

malak2پاسخ: شیطان در اصل به موجودی گفته می شود که منشأ شرارت و عامل آن است و این صفتی است که در موجودات مختلفی وجود دارد. این صفت در موجودی به نام ابلیس به صورت اسم در آمده است و اگر در کلامی بدون قیودات خاصی به کار رود مراد از آن ابلیس خواهد بود. اما خود شما در سؤالاتتان آن را به صورت جمع (شیاطین) آورده اید و در این صورت موجودات خاصی را در نظر گرفته اید. اگر مرادتان از آن روشن تر بیان شود، ما مطابق سؤالتان جواب می دهیم و اگر مرادتان اشیاء و انسان ها و تفکرات و عقاید خاصی باشد در مجموع به آن سؤال یک جواب اجمالی می دهیم که در مصادیق متعددی قابل طرح باشد.

در کلامی از امام صادق (ع) معنی کلمه شیطان آمده است آن حضرت فرمود:«الشیطان کل متمرّد عات عاری عن الخیر طال مکثه فی الشر من الجن و الانس و الدابة» یعنی شیطان هر موجود متمرّد نافرمان عاری از خیر است که مکث طولانی در شر داشته اعم از جن و انسان و حیوانات مطابق این کلام امام صادق (ع) هر موجود پلیدی که عامل شر و تبهکاری و فساد باشد شیطان نامیده می شود.

حال چه شیطان مشهور که همان ابلیس است چه شیاطین دیگر که از پیروان و سپاهیان او هستند، وقتی موفّق به فساد و تبهکاری در زندگی انسان ها می شوند که انسان ها به آن ها کمک کنند. یعنی شیاطین از قوای خود انسان ها کمک می گیرند برای ایجاد فساد در زندگی آن ها. اگر انسان ها به شیاطین کمک نکنند و از آن ها پیروی نکنند آن ها ضعیف خواهند شد و نخواهند توانست تأثیرات مهمی در زندگی انسان ها ایجاد کنند. خداوند در کلام خود می فرماید:

« ﭐلَّذِينَ ءَامَنُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ ﭐللَّهِ وَﭐلَّذِينَ کَفَرُواْ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ ﭐلطَّاغُوتِ فَقَاتِلُواْ أَوْلِيَاءَ ﭐلشَّيْطَانِ إِنَّ کَيْدَ ﭐلشَّيْطَانِ کَانَ ضَعِيفاً» (النساء آیه ۷۶) یعنی کسانی که ایمان آورده اند در راه خدا می جنگند، و کسانی که کافر شده اند در راه طاغوت می جنگند، پس با اولیاء شیطان بجنگید که نیرنگ شیطان ضعیف است.

مناظرات و محاورات ـ 3 (مناظرات آسمانی)
بخوانید

پس شیطان و یاران و سپاهیانش در صورتی که ما انسان ها به آن ها کمک نکنیم نخواهند توانست سلطه ای بر ما و زندگی ما پیدا کنند و ما می توانیم بر آن ها غلبه کنیم.

شیطان بر انسان ها در اصل سلطه ای ندارد و اولیاء شیطان و سپاهیان او که به آن ها شیاطین گفته می شود، همین طور، همچنان که خداوند فرمود:

« فَإِذَا قَرَأْتَ ﭐلْقُرْءَانَ فَـﭑسْتَعِذْ بِـﭑللَّهِ مِنَ ﭐلشَّيْطَانِ ﭐلرَّجِيمِ ﴿۹۸﴾ إِنَّهُ لَيْسَ لَهُ سُلْطَانٌ عَلَى ﭐلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ يَتَوَکَّلُونَ ﴿۹۹﴾ إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَى ﭐلَّذِينَ يَتَوَلَّوْنَهُ وَﭐلَّذِينَ هُم بِهِ مُشْرِکُونَ ﴿۱۰۰﴾» (سوره نحل آیه ۹۸- ۱۰۰) یعنی وقتی قرآن می خوانی به الله پناه ببر از شیطان طرد شده، برای او سلطه ای نیست نسبت به کسانی که ایمان آورده اند و بر پروردگار خود به طور مستمر توکل می کنند. سلطه او بر کسانی است که او را ولی خود می گیرند و کسانی که او را برای خدا شریک قرار می دهند، یعنی به جای الله از شیطان اطاعت می کنند و او را در اطاعت و عبادت شریک خداوند قرار می دهند.

اگر شیاطینی در جهت افساد در زندگی انسان ها فعال هستند در مقابل گروهی از ملائکه هم مأموریت دارند که به انسان ها کمک کنند و زندگی او را در مسیر تعیین شده از طرف خداوند به جریان بیندازند.

امداد ملائکه هم، در زندگی فردی انسان ها جریان دارد و هم در زندگی جمعی و اگر انسان ها در مسیر اطاعت از خداوند حرکت کنند ملائکه شیاطین را از آن ها دفع خواهند کرد. این موضوع احتیاج به تفصیلی دارد که مربوط می شود به معرفی ملائکه و حقیقت وجود آن ها و ارتباط آن ها با زندگی انسان ها و ما به خواست خداوند در فرصت دیگری به بحث در این زمینه می پردازیم.

الیاس کلانتری

۹۳/۱۰/۱۵

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن