۶۳-اشتیاق لازم برای ادامه حفظ قرآن چگونه به وجود می آید؟

indexسؤال: من سه جزء قرآن را خودم حفظ کردم، برای ادامه دادن از کجا باید شروع کنم. به طور منظم هم مرور نمی کنم نمی دانم چرا؟ شاید برنامه ریزی ندارم و یا شاید شیطان مانع می شود.شاید هم اراده ام ضعیف است. لطفاً راهنمائی کنید که چکار باید بکنم؟!

پاسخ: این که موفق شده اید به حفظ سه جزء از قرآن کریم در حالی که برنامه ای برای این کار نداشته اید و از مربی و معلّمی هم کمک نگرفته اید، بسیار جای تحسین است و لازم است خدا را برای این توفیق شکر کنید. شما اکنون بیش از هزار آیه از قرآن را حفظ کرده اید و این یک سرمایه عظیم علمی و ایمانی است و ذخیره عظیمی برای آخرت.

اما این که در ادامه کار و استمرار این برنامه شکوهمند چکار باید بکنید و این که چرا اشتیاق مورد نظر را برای ادامه حفظ قرآن در خود نمی یابید، در جواب عرض می کنیم که این کار بسیار با اهمیت و پر فایده، البته احتیاج به برنامه ریزی و استفاده از کارشناس و مربی دارد، و در صورت داشتن برنامه و استفاده از معلم و مربی کارشناس، اشتیاق لازم برای ادامه کار در شما به وجود خواهد آمد و از این کار لذت روحی فراوانی خواهید برد.

نکته مهم دیگر این که شما از سوره های کوچک آخر قرآن شروع کرده اید و سه جزء آخر را حفظ کرده اید و این بسیار مفید و ارزشمند است. و در روش صحیح حفظ قرآن به همین صورت باید عمل کرد و ابتدا باید سوره های کوچک قرآن را شروع کرد که به لحاظ ترتیب زمانی عموماً در سال های اول بعثت وجود مبارک رسول اکرم (ص) نازل شده اند و اکنون در آخر قرآن قرار گرفته اند.

اما توصیه ما به شما این است برنامه حفظ خود را با برنامه تنظیم شده در روشی که در این مقالات ارائه شده تطبیق کنید، یعنی به صورتی که در مقالات حفظ قرآن در سایت "حکمت طریف" در طی ۳۱ مقاله آمده است.

شما لازم است از مقاله پنجم سلسله مقالات " روش صحیح حفظ قرآن کریم" شروع کنید و مطابق صورت تنظیم شده در آن کار را ادامه دهید، چون قبلاً موفق به حفظ سه جزء آخر قرآن شده اید.

221ـ آیا ما انسان ها بجهت خطای آدم (ع) و اخراج او از بهشت، از نعمت های بهشت محروم شده ایم؟!
بخوانید

در روش مورد نظر، حفظ قرآن از جزء آخر شروع می شود و بعد از جزء آخر، جزء بیست و نهم حفظ می شود- که شما موفق به این کار و حفظ سه جزء شده اید- و بعد از این مرحله ادامه حفظ از قسمت دوم قرآن یعنی پانزده جزء آخر استمرار می یابد که البته ما از اول سوره کهف یعنی کمی قبل از جزء شانزدهم تنظیم کرده ایم.

میزان حفظ و میزان تمرین و تکرار در این مقالات تعیین شده و اگر مطابق این برنامه کار را ادامه بدهید و به تذکرات لازم توجه کنید کار حفظ با سهولت، پیش خواهد رفت و شما با علاقه زیاد به آن ادامه خواهید داد- ان شاء الله-

توصیه دیگر این که برای سهولت حفظ و به طور کلی روش صحیح این کار به مقالات اولیه این سلسله مقالات توجه کنید و آن ها را چند بار مرور کنید و همچنین توصیه می کنیم به فواید و آثار حفظ قرآن که در مقالات اولیه ذکر شده بیشتر توجه بفرمائید چون توجه به آثار و فواید این کار میل و اشتیاق لازم را برای شروع و ادامه ی آن ایجاد می کند.

جهت بحث و گفتگو در مورد جزئیات این روش هم می توانید با مؤسسه "حکمت طریف" ارتباط تلفنی برقرار کنید و همچنین می توانید سؤالات خود را به سایت مؤسسه بفرستید.

تذکر آخر این که این سه جزء حفظ شده را مطابق برنامه تعیین شده در مقالات، تلاوت و تکرار کنید، تا هم از فراموش شدن آن ها جلوگیری شود و هم آثار و نتایج حفظ قرآن در قلب شما نفوذ کند.

لازم به ذکر است که حفظ قرآن کریم آثار شکوهمند و پر برکتی دارد که در مجموع، فوق تصور و محاسبه و ارزیابی انسان های عادی است، و ما به خواست خداوند در این زمینه- علاوه بر آن چه در مقالات مقدماتی ذکر شده- مباحثی طرح خواهیم کرد.

الیاس کلانتری

۹۴/۲/۱

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن