۹۱- آیا پیامبر (ص) به خاطر منافع مادی با حضرت خدیجه (س) ازدواج کردند؟!

349456_z3Syaz75سؤال: برخی معتقدند که حضرت محمد (ص) به خاطر منافعی که از ثروت حضرت خدیجه (س) عاید ایشان و گسترش اسلام می شد با حضرت خدیجه (س) ازدواج کردند. فکر نمی کنم این حرف بیش از یک نظر مغرضانه باشد و دلیل متقنی برای اثبات آن وجود داشته باشد. در عین حال آیا دلایل تاریخی یا عقلی برای ردّ آن وجود دارد؟

پاسخ: حضرت محمد (ص) پانزده سال قبل از مبعوث شدن به پیامبری با حضرت خدیجه ازدواج کرده است! چگونه امکان دارد این ازدواج جهت گسترش اسلام انجام گرفته باشد.

دیگر این که این ازدواج با پیشنهاد حضرت خدیجه (س) انجام گرفته است. آن بانوی بزرگوار با شنیدن اوصاف کریمانه حضرت محمّد (ص) و دریافت گزارش سفر تجارتی که با پیشنهاد او و قبول آن حضرت انجام گرفته بود و شهرت و محبوبیت حضرت محمّد (ص) علاقه به ازدواج با آن حضرت را پیدا کرد و پیغامی مبتنی بر علاقه خود به این ازدواج به آن حضرت فرستاد و ایشان آن پیشنهاد را پذیرفتند و این ازدواج کریمانه و شکوهمند انجام گرفت.

تاریخ زندگی پیامبر اکرم اسلام (ص) کاملاً روشن است که آن بزرگوار هرگز اندک توجّهی به مال دنیا جهت زندگی خود نداشت و هر مقدار مال در اختیار او قرار می گرفت به فقرا و نیازمندان عطا می کرد و خود آن وجود مبارک در حالی که بدهکار بود از دنیا رفت و قبلاً از امیرالمؤمنین علی (ع) خواسته بود که بعد از رحلتش قرض های او را ادا کند. در انفاق به نیازمندان آن بزرگوار به مسلمین اکتفا نمی فرمود و کمک های مالی او شامل فقرای غیر مسلمان هم می شد. به طوری که در این زمینه داستان های متعدّدی در سیره شریف آن بزرگوار نقل شده است.

123- آیا اکنون و در حال فعلی بهشت و جهنم وجود دارد؟!
بخوانید

حال اگر با این وصف، آن حضرت بعد از مبعوث شدن به نبوّت اموال حضرت خدیجه (س) را که به او هدیه می شد صرف نیازمندان و رفع نیاز فقراء بکند اشکالی دارد؟! آیا این عمل خدا پسندانه و بزرگوارانه جای تحسین و تکریم دارد یا مثلاً جای انتقاد؟! در تاریخ پر افتخار زندگی آن حضرت نقل شده است که در تمام عمر شریفش یک شب به حالت سیری کامل نخوابید، یعنی فقط اندکی غذا در حدّ رفع گرسنگی شدید میل می فرمود و آن چه در اختیارش بود به فقرا عطا می کرد. حال اگر آن حضرت بعد از بعثت به مقام پیامبری و حتی قبل از آن از اموال همسر بزرگوارش که به او هدیه می شد صرف نیازمندان می کرد، این کار پسندیده بود یا نه؟!

الیاس کلانتری

 94/4/15

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن