۱۴۵-آیا مطالب موجود در قرآن از تورات گرفته شده است؟!

0883861116941974617919354135595218163سؤال:بعضی ها ادعا می کنند که مطالب قرآن از تورات گرفته شده است، آیا چنین ادعائی قابل قبول است؟!

پاسخ:کسانی که چنین مطلبی را ادعا می کنند، آن ها باید برای ادعای خود دلائلی بیاورند. قرآن به عنوان آخرین کتاب آسمانی در سطح عالم چاپ و تکثیر می شود و به زبان های مختلف عالم ترجمه می شود، و امکان دسترسی همگان به آن وجود دارد. تورات فعلی هم که صورت تحریف یافته ای از کتاب آسمانی است، همه جا یافت می شود! پس چه مشکلی این جا وجود دارد؟! هر کسی می تواند یک کتاب قرآن و یک کتاب تورات را کنار هم قرار دهد و مطالب هر دو را بررسی کند و با هم مقایسه کند! این که معما نیست برای حل آن انسان مشکلی پیدا کند کتاب تورات حقیقی، قطعاً کتاب آسمانی است که بر پیامبر خدا حضرت موسی (ع) نازل شده است، و در قرآن مجید بارها از آن نام برده شده و بعضی از مطالب آن بازگو شده است.

البته علمای دین یهود، تورات را به انحصار خود در آورده بودند و پیروان این دین نسخه ای از آن را در اختیار خود نداشتند. کتاب مورد نظر یعنی تورات حقیقی هم در حمله بخت نصر پادشاه بابل به بیت المقدس آتش زده شده و از بین رفت و بعد از مدتی که اسراء بنی اسرائیل آزاد شدند و به بیت المقدس برگشتند آن چه از تورات در حافظه شخصی به نام «عزرای کاهن» مانده بود نوشته شده و کتابی به صورت تورات فعلی در آمد.

در این کتاب تحریفات زیادی انجام گرفته و بعضی از مطالبی که به حضرت موسی (ع) وحی شده بود، با آن چه علمای دین یهود ساخته بودند، در آن مخلوط شده است. حال این کتاب چگونه می تواند منشأ آخرین کتاب آسمانی باشد که همه دانشمندان عالم را برای آوردن کتابی مثل آن، و حتی یک سوره مشابه سوره های آن، دعوت به مقابله می کند؟! کتابی که علم بی پایان در آن وجود دارد!

صاحبان این نظریه که قرآن از تورات گرفته شده است، اگر می توانند از همان مطالب تورات یک سوره کوچکی مثل سوره های قرآن بیاورند و به انسان ها عرضه کنند و به جای این همه دروغ گفتن و دست و پا زدن همان سوره را به دانشمندان اسلامی عرضه کنند و اعتبار قرآن را از بین ببرند، که در آن صورت بدون هیچ زحمتی و هیچ مشکلی به خواسته های خودشان خواهند رسید. این گوی و این میدان و این پهلوانان یهود. پهلوانان در دروغگوئی و تهمت زدن! در آیات فراوانی از قرآن خطاب به یهود گفته شده است که این کتاب آسمانی یعنی قرآن مجید، همان کتابی است که تصدیق کننده کتاب آسمانی شما است، و شما آن را به خوبی می شناسید- به لحاظ معرفی پیامبران قبلی- اما هیچ گروه و هیچ فردی از یهود در حضور پیامبر اسلام و پیروان قرآن حاضر نشد که بگوید این کتاب شما، همان تورات است، و از آن گرفته شده است!

27-چرا در قرآن دستور قتل مشرکان و کافران داده شده است؟
بخوانید

اگر کسی با علم ادیان آسمانی آشنا باشد و هم تورات فعلی و هم قرآن مجید را مورد مطالعه و تحقیق قرار دهد، متوجه تفاوت های بین کتاب آسمانی و کتاب تحریف شده خواهد شد.

اما این که آیا شباهتی بین مطالب تورات و انجیل و قرآن وجود دارد؟! یا نه؟! عرض می کنیم تمامی کتاب های آسمانی طبعاً با یکدیگر مشترکاتی دارند و همه آن ها از مبدأ واحدی نشأت گرفته اند. تفاوت شریعت های آسمانی با یکدیگر، مثل تفاوت سطوح و مراتب مختلف تحصیلی است. طبعاً آن چه- به عنوان مثال- در دروس دانشگاهی وجود دارد، دروس سطوح پائین تر را نفی نمی کند! بلکه دروس دانشگاهی در سطوح بالاتری قرار دارد و نسبت به دروس مدارس حالت تکمیلی دارد.

این خود قرآن است که در آیات متعددی صحبت از تورات و انجیل به میان آورده و بعضی از احکام و معارف آن را ذکر کرده است. در آیاتی از قرآن از شرایط ایمانی مؤمنان، ایمان به کتاب های آسمانی قبلی ذکر شده است. خداوند در آیات اول سوره بقره در توصیف متّقین یعنی مؤمنان حقیقی می فرماید:

«وَالَّذِينَ يؤْمِنُونَ بِمَا أُنْزِلَ إِلَيكَ وَمَا أُنْزِلَ مِنْ قَبْلِكَ وَبِالْآخِرَةِ هُمْ يوقِنُونَ» (البقرة/۴) یعنی متّقین کسانی هستند که به آن چه بر تو ]پیامبر اسلام[ نازل شده و آن چه قبلاً نازل شده بود ]کتاب های آسمانی قبلی[ ایمان می آورند. توضیح این که خود قرآن از تورات و انجیل به طور مکرر یاد می کند و آن ها را کتاب آسمانی تلقّی می کند حال اگر به فرض کتاب قرآن از تورات أخذ شده باشد، باید سعی می شد این ارتباط یعنی ارتباط بین تورات و قرآن مستور بماند و سعی می شد که این ارتباط اصلاً مطرح نشود و به طور کامل مکتوم بماند.

در تورات فعلی که مخلوطی از مطالب تورات حقیقی و ساخته های انسان ها است، مطالب سخیفی وجود دارد که در شأن کتاب های آسمانی نیست. چگونه می شود یک کتاب تحریف یافته و عامیانه، منشأ مطالب آخرین کتاب آسمانی باشد که از زمان نزول برای همیشه هدایت کننده انسان ها خواهد بود و ادعا می کند که علوم و معانی بی پایانی در آن وجود دارد؟! و ادعا می کند که اگر همه انسان ها با هم جمع شوند و همکاری کنند، نخواهند توانست یک سوره مثل سوره های آن را بیاورند.

نکته دیگر این که قرآن مجید منشأ تحول عظیم و گسترده علمی و اجتماعی و اخلاقی در سطح عالم شده است و در فرهنگ های مختلف در سطح جهان تأثیرات آشکاری ایجاد کرده است. اگر بر فرض قرآن مجید از تورات گرفته شده بود، چرا خود تورات این تحول را در جهان ایجاد نکرد؟! مدعیان این نظریه در این زمینه چه می گویند؟!

الیاس کلانتری

۹۴/۱۰/۲۰

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن