راهنما و فهرست المیزان فی تفسیر القرآن (دوره فارسی)

ereبا تجدید نظر و اصطلاحات و اضافات و تغییرات اساسی

چاپ چهارم: سال ۱۳۷۷

تألیف الیاس کلانتری

با همکاری:

محمد سعید انصاری

حمید انواری

عباس پرهیزکار

محمد علی ثباتی

حمیدرضا عبدالحسین نیا

حبیب الله کلانتری

سید حبیب الله مسعودیان

ناشر: شرکت سهامی انتشار

کتاب «المیزان فی تفسیر القرآن» تألیف علّامه فقید سید محمد حسین طباطبائی – رضوان الله تعالی علیه – یک دوره تفسیر ترتیبی از آیات قرآن مجید است. ارزش مطالب علمی این کتاب در حدّی است که آن را در میان تمام کتاب های تفسیری بی نظیر ساخته است. مؤلف عظیم الشأن این کتاب ادعا کرده است که روش به کار رفته در این کتاب، تفسیر قرآن به کمک آیات قرآن است. و البته به خوبی از عهده این ادعا بر آمده است.

یکی از خصوصیات تفسیر المیزان این است که در آن علاوه بر تفسیر اجمالی لفظی و متعارف آیات، گاهی مباحث علمی و اجتماعی و تاریخی و فلسفی بسیار عمیقی طرح و بررسی شده است. به طوری که در مجموع این گونه مطالب و به این صورت در هیچ کتاب تفسیری دیگری وجود ندارد. بنابراین حتی برای اهل فن در علوم تفسیری هم قبل از مطالعه این کتاب روشن نیست که چه مطالبی و در چه مواردی و در تفسیر کدام سوره و آیه در آن نوشته شده است.

کتاب تفسیر المیزان احتیاج به یک کتاب راهنما و فهرست موضوعات داشت، تا اهل تحقیق و علاقه مندان به تفسیر کلام خدا با سهولت بتوانند از آن منبع علمی عظیم بهره مند شوند. احساس این ضرورت انگیزه مؤلف کتاب؛ راهنما و فهرست تفسیر المیزان شد برای پدید آوردن این کتاب و این هدف بحمدالله با همکاری گروهی از علاقه مندان محقّق شد و کتاب مورد نظر تألیف و آماده و منتشر شد.

سلسله مباحث قرآن شناسی 1
بخوانید

در مجموع کتاب راهنما حدود ۸۰۰ موضوع قرآنی و تفسیری و علمی از مجموع مباحث تفسیر المیزان انتخاب شده و به صورت الفبائی تنظیم شده است. تیترها و عناوین تحت هر یک از موضوعات نشان دهنده مطالب آن ها و جلد و صفحه دوره چهل جلدی المیزان می باشد.

در تنظیم جدید اسم سوره و شماره آیه هم به تیترها اضافه شده و این تغییر امکان استفاده از آن را برای نسخه های دیگر المیزان فراهم کرده است. لازمه اطلاع از موضوعات بکار رفته در تفسیر المیزان و نحوه بهره برداری از مباحث آن مطالعه عناوین و موضوعات کتاب راهنما و حد اقل مقدمه این کتاب است.

 

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن