۱۴۷-امام سجاد (ع) در واقعه حرّه در چه موقعیتی قرار داشت؟!

1231231سؤال:آیا امام سجاد (ع) در جریان حمله سپاه یزید به مدینه یعنی واقعه «حرّه» در مدینه حضور داشت؟!

پاسخ:بعد از حادثه عاشورا و فشارهای سیاسی عامل حکومت یزید، مردم مدینه علیه حکومت قیام کردند. یزید بن معاویه (لعنة الله علیهما) سپاهی را به فرماندهی مسلم بن عقبه برای سرکوب قیام مردم مدینه فرستاد. این سپاه و فرمانده سفاک آن به هر جنایتی در مدینه دست زدند. در این حادثه بیش از ۶۰۰۰ نفر از مردم مدینه کشته شدند و سربازان حکومت وارد خانه ها شدند و حرمت هائی شکسته شد. اما حکومت یزید ناچار حرمت امام سجاد (ع) و خاندان رسالت را حفظ کرد.

و به صلاح خود ندید که بعد از حادثه عاشورا و کشتن امام حسین (ع) فشار سیاسی دیگری بر آن خاندان وارد کند. چون حادثه عاشورا عملاً حکومت یزید لعین را متزلزل کرد و منشأ قیام ها علیه آن حکومت شد. امام سجاد (ع) و به طور کلی خاندان رسالت در این قیام شرکت نکردند. علت عدم همراهی امام سجاد (ع) با مردم مدینه احتیاج به بحث مفصّل مستقلی دارد و در این نوشته مجال طرح آن نیست اما در هر صورت حرمت امام سجاد (ع) و خاندان رسالت در این حادثه حفظ شد.

علاوه بر آن فرمانده سپاه مهاجم حرمت کسانی را که خود را در پناه امام سجاد (ع) قرار داده بودند، حفظ کرد. در این حادثه خانواده های زیادی به امام سجاد (ع) پناهنده شدند و از کشته شدن و هتک حرمت مصون ماندند.

الیاس کلانتری

 

197-  آیا در عربستان امامزاده ای وجود ندارد؟!
بخوانید
برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن