کلام ایام – ۱۲۷، دریاهای نور و امواج آن ها

re97دریاهای نور و امواج آن ها

بخش سوم

کلیات

*شخصیت علمی و اخلاقی رهبران آسمانی به منزله دریاهائی از نور می باشد.

*در ماه شعبان حوادثی تحقّق یافته که منشأ برکات بی پایانی در عالم شده است.

* قدرت ناشی از نهضت مقدس حسینی (علیه السلام) سرانجام ارکان بنای تبهکاری و ظلم را در هم خواهد شکست.

*صفات و افعال خداوند در خلقت موجودات و ربوبیّت آن ها تجلّی می یابد.

* از وجود مبارک حضرت سیدالشهداء، امام حسین (علیه السلام) قدرت و علم و رحمت بی پایانی به عالم انسان ها جریان پیدا کرده است.

* در جریان نهضت مقدس آن بزرگوار همه فضائل اخلاقی و علمی پیامبران خدا بعد از محدودیت های زیاد و طولانی به جریان افتاد.

**********

در دو بخش قبلی این سلسله مقالات گفته شد که ماه شعبان زمان جریان یافتن رحمت و برکات بی پایان خداوند در فضای زندگی انسان ها است، یعنی می شود آن را دریائی از نور نامید! همچنین گفته شد که شخصیت علمی و اخلاقی رهبران آسمانی هم دریاهائی از نور می باشد.

در این ماه حوادثی تحقّق یافته است که منشأ برکات بی پایان مستمری در عالم شده و آن ها عبارتند از تولد وجود مبارک حضرت سیدالشهداء، امام حسین و پرچمدار نهضت مقدس عاشورا، حضرت ابوالفضل العباس، سرور جوانمردان عالم، و سرور و زینت اهل عبادت و معرفت امام زین العابدین (سلام الله علیهم) یعنی روزهای سوم و چهارم و پنجم ماه، و در روز نیمه آن ولادت باشکوه آخرین حجت خداوند، وجود مبارک امام عصر حضرت مهدی، موعود شریف ادیان واقع شده است. پس می شود گفت ماه شعبان محل تلاقی و تمرکز و تموّج دریاهای نور می باشد، و زمان بهره مندی از برکات بی پایان خداوند در سطح عالم و فضای زندگی تمامی انسان ها.

امام سیدالشهداء حضرت حسین (علیه السلام)

شخصیت و رفتارهای امام حسین (علیه السلام) بالخصوص نهضت مقدس او، امواجی را در فضای عالم انسان ها به راه انداخته است که با تحرک آن ها هیچ گونه ظلمتی نخواهد توانست بر عالم حاکم شود، اگر چه ظلمت متمرکز شده، از افکار و اعمال تمامی تبهکاران و ظالمان و جاهلان عالم باشد. قدرت ناشی از نهضت مقدس او سرانجام تمامی ارکان بنای تبهکاری ها و ظلم ها و فسادها را در هم خواهد شکست و به دوران بردگی انسان ها برای همیشه و بطور کامل و در سطح تمام جهان پایان خواهد داد! چون وجود مبارک او در مرتبه ای خاص و بطور مستمر به قدرت بی پایان خداوند متصل بود و قدرت خدا بی پایان است. البته همه ذوات مقدسه معصومین (علیهم السلام) دارای چنین قدرتی و چنین مقامی بودند، الّا اینکه در بعضی زمان ها و بعضی شرایط اجتماعی و تاریخی از دریای شخصیت آن ها امواج عظیم تری به جریان افتاده است.

کلمات خداوند نامحدود است

خداوند در قرآن کریم می فرماید:

«قُلْ لَوْ كَانَ الْبَحْرُ مِدَادًا لِكَلِمَاتِ رَبِّي لَنَفِدَ الْبَحْرُ قَبْلَ أَنْ تَنْفَدَ كَلِمَاتُ رَبِّي وَلَوْ جِئْنَا بِمِثْلِهِ مَدَدًا» (الکهف/۱۰۹) یعنی بگو ]ای پیامبر[ اگر دریا برای کلمات پروردگارم مرکب شود حتماً دریا پایان می پذیرد، قبل از اینکه کلمات پروردگارم پایان پذیرد، حتی اگر از دریای دیگری مثل آن مدد بگیریم. مراد از آیه این است که کلمات خداوند نامحدود است. البته مراد از کلمات خداوند الفاظ و سخنان نیست – بلکه مراد افعال خداوند است و کلمات خدا به مخلوقات او گفته می شود، حال منظور از کلمات خدا هر چه باشد، بحث سر نامحدود بودن آن ها است. یعنی اگر به اندازه آب یک یا چند دریا مرکب وجود داشته باشد و با آن مرکب کلمات خدا نوشته شود، مرکب به اندازه دریاها تمام می شود، اما کلمات خدا تمام نمی شود. این تعبیر مناسب ترین و رساترین تعبیر در مورد موجودات نامحدود می باشد. یعنی قدرت خداوند و افعال نشأت گرفته از آن قدرت، نامحدود و بی پایان است.

کلام ایام- 333، شب نیمه شعبان و استقبال از شب قدر
بخوانید

از طرفی مخلوقات خداوند مظهری برای قدرت و صفات دیگر او – سبحانه و تعالی – می باشند، یعنی صفات و افعال خداوند در «خلقت» موجودات و «ربوبیّت» آن ها تجلّی دارد. اما مظهریت بعضی از مخلوقات نسبت به بعضی دیگر بیشتر است، و مظهریت انسان نسبت به سایر مخلوقات در مرتبه بالاتری قرار دارد. و در بین انسان ها هم تفاوت درجاتی در زمینه مظهریت برای صفات و افعال خداوند، وجود دارد. سرانجام وجود مبارک حجت های پروردگار و در رأس آن ها ذوات مقدسه معصومین (علیهم السلام)، مظهر تام صفات خدا هستند. آن ها در مرتبه ای متعالی و بصورتی متفاوت با دیگر موجودات به قدرت و علم خداوند اتصال دارند، مرتبه ای که فوق حد ادراکات عادی انسانی است. وجود شریف آن بزرگواران استعداد انتقال قدرت و رحمت و علم بی پایان خداوند را به عالم دارد.

از وجود مبارک حضرت سیدالشهداء، امام حسین (علیه السلام) قدرت و علم و رحمت بی پایانی به عالم انسان ها جریان پیدا کرده است و اگر عموم انسان ها آن دریای نور را بشناسند و در مسیر جریان آن قرار بگیرند دوره برقراری ظلمت ها به پایان خواهد رسید و دیوارهای زندانی که ظالمان و تبهکاران برای انسان ها ساخته اند و انسان ها را در آن محبوس کرده اند، در هم خواهد شکست و متلاشی خواهد شد.

در مقالات قبلی در بیان فضائلی از امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) گفته شد(۱) فرهنگ انسانی در سطح جهان نیاز شدیدی به شناسائی امام امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) دارد! همین مطلب در مورد امام حسین (علیه السلام) و همه ذوات مقدسه معصومین (علیهم السلام) هم صدق می کند.

در جریان نهضت مقدس آن بزرگوار همه فضائل اخلاقی و علمی پیامبران خدا بعد از محدودیت های زیاد و طولانی به جریان افتاد و نور شخصیت آن ها فضای عالم انسانیت را روشن کرد. او در عین حال که در میان بحرانی عظیم و طوفانی از مصیبت ها قرار گرفته بود، یک لحظه حتی لحظات نزدیک زمان شهادتش به وظیفه امامت و آموزش انسان ها بی اعتنا نشد. او حتی نسبت به کسانی که فرزندان و برادران و یاران او را کشته بودند، حالت ترحم داشت و سعی می کرد آن ها را از دام های شیطان خلاص کند و مانع سقوط آن ها در عذاب ابدی و جهنم شود.

آن کرامت بی انتها و قداست بی پایان با سپاهی اندک حدود یکصد نفر، در مقابل حدود سی هزار نفر مثل کوه استوار و ریشه داری ایستاد و جنگید – یعنی در مقابل دشمنان بشریّت – و شهامت و صلابتی از او و همراهانش تجلّی یافت که تأثیری گسترده در فرهنگ انسانی بوجود آورده و می تواند منشأ تحول عظیم تری در سطح جهانی شود. این مباحث بخواست خداوند بعداً بصورت توضیح و تفسیر سخنان آن حضرت ادامه خواهد یافت.

الیاس کلانتری

۱۳۹۶/۲/۱۹

پاورقی:

۱-قبلاً در همین بخش «کلام ایام» چند مقاله تحت عنوان: امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) مجمع برکات آسمانی و زمینی منتشر شد. شماره بخش اول عدد ۱۱۹ بود.

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن