۲۴۱- آیا حضرت زینب ـ سلام الله علیهاـ بعد از واقعه عاشورا و آزادی از اسارت مجدداً به شام سفر کرده بود؟

imagesسؤال :آیا حضرت زینب بعد از واقعه عاشورا در شام ماند؟

پاسخ:زندگی حضرت زینب ـ سلام الله علیهاـ بعداز آزادی از اسارت وخروج از شام و رفتن به مدینه در هاله ای از ابهام قرار داشته و خبرهای معتبر صریحی دراین زمینه وجود ندارد.اینکه آیا آن حضرت بعد از حادثه عاشورا و رفتن به شام به بصورت اسیر،در شهر شام مانده باشد به هیچ وجه،قابل قبول نیست و بطور قطع او همراه اسراء و افراد خاندان رسالت و در حضور امام سید الساجدین ـ علیه السلام ـ به مدینه برگشته است.

اما یقینی نبودن محل قبر شریف آن بزرگوار و وضعیت سیاسی حاکم بر جوامع اسلامی موجب پیدایش احتمالاتی در مورد آخرین ماه ها و روزهای عمر شریف آن حضرت شده است.

بین احتمالات متعددی که در مورد قبر شریف حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ  وجود دارد، احتمال بودن آن در شام از احتمالات دیگر قویتر است و به احتمال قریب به یقین آن حضرت سفری به شام کرده و درهمانجا از دنیا رفته و قبر شریفش در نزدیکی شام قدیم و همان محل مشهور به زینبیه قرار دارد.

بعضی از علماء با این نظریه که قبر شریف حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ در شام قرار دارد،مخالفت کرده اند و معتقدند که آن حضرت در شهر مدینه از دنیا رفته است.و بعضی دیگر معتقدند که قبر آن بزرگوار در مصر و شهر قاهره قرار دارد.

آن عده از علماء که معتقدند قبر شریف آن حضرت در شام قرار دارد،در توجیه این نظر و علت آن گفته اند که در شهر مدینه قحطی و خشکسالی واقع شد و جناب عبدالله بن جعفر همسر حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ ملکی در شام داشت لذا به شام سفر کرد و همسرش حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ در این سفر با او همراه بود و آنها بعد از برطرف شدن قحطی به مدینه برگشتند! و بعضی از مخالفان این نظریه آن را بعید شمرده اند و گفته اند که امکان ندارد حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ با آن اخلاق و شخصیت متعالی و فضائل انسانی جهت آسایش خود در زمان قحطی به شام سفر کند و افراد خاندان رسالت را درسختی ها و مشقت های ناشی از قحطی تنها گذارد!!

اما صاحبان این نظر از یک نکته بسیار مهم در این زمینه غفلت کرده اند و آن اینکه سفر حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ از مدینه به شام یک موضوع است! اما علت و حکمت آن سفر موضوع دیگری!لذا می شود گفت به احتمال قریب به یقین حضرت زینب ـ سلام الله علیهاـ بعد از واقعه عاشورا و آزادی از اسارت، سفر مجددی به شام داشته، اما آن سفر علت دیگری  غیر از آن موضوع مشهور داشته.یعنی آن سفر به منظور دیگری انجام گرفته و به احتمال قوی عمال حکومت بنی امیه موضوع ملک جناب عبدالله بن جعفر در شام و موضوع قحطی در مدینه را جهت اهداف خاص سیاسی شایع کرده اند.

102- هدف از نازل کردن دین چیست؟! آیا انسان از طریق دیگری هم می تواند نیازهای خود را تأمین کند؟!
بخوانید

می شود گفت حکومت بنی امیه به دستور یزید (لعنه الله) حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ و همسرش عبدالله بن جعفر را به شام تبعید کرده بود،منتهی تبعیدی بصورت ظاهراً محترمانه و بدون خشونت.

بلحاظ قرائن موجود در نقل این حادثه و روش برخورد دستگاه حکومت بنی امیه با خاندان رسالت ـ بعد از حادثه عاشورا این نظر احتمالی موجه بنظر می رسد. توضیح اینکه: حضرت زینب ـ سلام الله علیهاـ بعد از رجوع از سفری که منتهی به حادثه عاشورا و اسارت خود و بانوان و کودکان حرم حسینی ـ علیه السلام ـ شد و بعد از آزادی از اسارت و مراجعت از شام در شهر مدینه به فعالیت خود در انتشار حوادث مربوط به نهضت مقدس حسینی ـ علیه السلام ـ و بازگو کردن حوادث عاشورا و معرفی چهره واقعی حکومت جامعه و منافقان استمرار بخشید و طبعاً فعالیت سیاسی حضرت زینب در افشاء چهره  منافقانه حکومت بنی امیه و حاکم پلید زمان یعنی یزید ـ لعنه الله ـ خوشایند او و عمال حکومتش نبود. بطوریکه خطابه های حضرت زینب هم در کوفه و شام و مقرّ حکومت یزید عامل نارضایتی های گسترده و مخالفت ها علیه حکومت بنی امیه  شد، لذا حکومت یزید به فکر تبعید آن حضرت به شام افتاد و چون حکومت به علل سیاسی بعد از حادثه عاشورا رفتار خشونت آمیز و فشار سیاسی آشکار به خاندان رسالت را به صلاح خود نمی دید، در مورد آن سفر یعنی تبعید حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ و همسرش عبدالله بن جعفر شایعاتی ساخته و بین مردم منتشر کرده، و علت آن سفر را یک موضوع شخصی و کم اهمیت قلمداد کرده است. این ادعا اگر چه قطعی نیست ، اما مناسب ترین توجیه و معقول ترین نظریه ها در مورد آن سفر می تواند باشد.

 خلاصه اینکه: سفر حضرت زینب- سلام الله علیها- از مدینه به شام تقریباً قطعی است، اما نه به آن علتی که مشهور شده و آن علت مذکور یک شایعه سیاسی و حکومتی بوده است و آن حضرت احتمالاً به شام  تبعید شده و آنجا یا با دسیسه عمال حکومت او را مسموم کرده اند و یا بدست عده ای از زنان دستگاه حکومتی به شهادت رسیده  و یا در اثر حزن و اندوه شدید ناشی از حادثه عاشورا و شهادت حضرت سید الشهداء ـ علیه السلام ـ و یارانش از دنیا رفته است و قبر شریفش در همین مکان منسوب به آن بزرگوار در شام قرار دارد.

۱۳۹۶/۱۰/۱۸

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن