کلام ایام – ۱۸۲، بازگشت ودیعه قدسی

lkhh

بازگشت ودیعه قدسی

بخش اول

در ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا- سلام الله علیها- قرار داریم و مجالس عزاداری و ذکر فضائل و مصیبت های آن حضرت فضای جامعه را با عطر معارف دین توحیدی معطّر ساخته است. سال های ۹۴ و ۹۵ در چنین ایام مقالاتی به مناسبت شهادت آن بزرگوار در وب سایت حکمت طریف منتشر شد.(۱) در سال ۱۳۹۴ در ادامه بحث در سیره شریف آن حضرت مقالاتی هم تحت عنوان «معارف دین توحیدی در کلام حضرت فاطمه زهرا- سلام الله علیها- در چند بخش نوشته شد(۲) و در آن مقالات نمونه هائی از کلام شریف او مورد بحث و توضیح قرار گرفت و قرار گذاشتیم که این نوع مقالات در زمان های بعدی هم استمرار پیدا کند

اما توفیق این کار تا سال بعد حاصل نشد و در سال ۱۳۹۵ باز به مناسبت ایام فاطمیّه- علیها السلام- مقاله ای تحت عنوان: «حادثه شهادت حضرت فاطمه زهرا- سلام الله علیها-» منتشر شد و تصمیم گرفتیم موضوع تفسیر و توضیح بخش هائی از کلام آن بزرگوار را ادامه دهیم، اما فقط یک مقاله در این زمینه نوشته شد(۳) و بعد از ایام شهادت با فاصله چند روز مقالاتی به مناسبت ایام ولادت آن حضرت نوشته شد و امسال در این ایام بعد از ذکر و توضیح موضوع جهاد علمی و عقیدتی آن حضرت و شهادت او در راه دفاع و حمایت از دین توحیدی به خواست خداوند، همان مقالات قبلی را تحت عنوان کلی «معارف دین توحیدی در کلام حضرت فاطمه زهرا- سلام الله علیها-» را پیگیری خواهیم کرد.

عنوان این مقاله را از کلام شریف امیر المؤمنین علی ـ علیه السلام ـ انتخاب کردیم . امام ـ علیه السلام ـ زمان دفن پیکر شریف حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا ـ سلام الله علیهاـ خطاب به وجود مبارک رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ کلامی را بر زبان مبارک خود جاری کرد. و ما آن کلام شریف را همراه با توضیح و  تفسیری فشرده در این نوشتار ذکر می کنیم :

۱ـ «السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ عَنِّي وَ عَنِ ابْنَتِكَ النَّازِلَةِ فِي جِوَارِكَ وَ السَّرِيعَةِ اللَّحَاقِ بِكَ»(۴) یعنی سلام برتو ای رسول خدا از من و از دخترت که در جوار تو نازل شد و آنکه خیلی سریع به تو ملحق شد. در مورد اینکه امام ـ علیه السلام ـ  در این کلام رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ را مورد خطاب قرار داده ،چند احتمال می شود در نظر گرفت:

الف: در جریان دفن آن پیکر مقدس شخص رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در آن مکان حضور داشت!! این احتمال را به راحتی می شود باور کرد به جهت اینکه حادثه پیش آمده بسیار عظیم بود و انتقال وجود قدسی حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ  به عالم بعدی بلحاظ موقعیت و مقامی که نزد پروردگار عالمیان داشت قطعاً منشأ تحولی در عالم دنیا و عالم ملکوت بود. و خیلی معقول است که رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در آن تحول حضور یابد.

ب: حادثه شهادت حضرت فاطمه زهرا برای امیر المؤمنین علی ـ علیه السلام ـ بسیار شکننده و کوبنده و مصیبتی بسیار سنگین بود. بطوریکه آن بزرگوار با آن قدرت عظیم روحی و استقامت بی نظیر در مقابل حوادث در آن حادثه ناتوان شد و جهت بدست آوردن قدرت بدنی و روحی مورد نیاز به نماز متوسل شد و با خواندن نمازی از پروردگارش قدرتی برای تحمل آن حادثه عظیم به دست آورد. یعنی وقتی سپاه حزن بسوی او حمله آورد، او جهت مقاومت در مقابل آن سپاه عظیم به نماز و پناهگاه توحیدی روی آورد چون خداوند فرموده است:

کلام ایام - 135، ماه رمضان ماه برکات بی پایان
بخوانید

 «يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ»(البقرة/۱۵۳) یعنی: ای کسانیکه ایمان آورده اید استعانت بجوئید از صبرو نماز ، که الله با صابران است.و می شود گفت رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ جهت ایجاد آرامشی در حد ضرورت برای امیر المؤمنین در آن مکان ظهوری یافته است! یعنی حضور رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در آن موقعیت وسیله آرامشی برای امیر المؤمنین علی ـ علیه السلام بود

ج: امیر المؤمنین علی ـ علیه السلام ـ در مقام اتصال به عالم ملکوت ـ در مرتبه ای خاص ـ با وجود مبارک رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ مصاحبت داشت و حضور آن حضرت در آن مکان بصورت دنیوی و از نوع متعارف نبود و امیرالمؤمنین در موقعیتی بود که می توانست در صورت لزوم با آن حضرت به نحو خاصی ملاقات و مصاحبت داشته باشد.

این بخش از کلام امام ـ علیه السلام ـ و اصل آن  متضمن نکات دیگری هم می باشد  از جمله اینکه : آن حضرت به رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ  سلام فرستاده  از طرف خود و از طرف حضرت فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ در حالیکه در آن زمان فاطمه ـ علیها السلام ـ در حضور او قرار داشت ، بطوریکه این مطلب از کلام امام ـ علیه السلام ـ هم آشکار را بر می آید، در آن عبارت که گفته شده:

«عَنِ ابْنَتِكَ النَّازِلَةِ فِي جِوَارِكَ وَ السَّرِيعَةِ اللَّحَاقِ بِكَ» یعنی وقتی خود آن حضرت اظهار می کند که دختر رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در جوار  پدر بزرگوارش نازل شده و خیلی سریع به آن حضرت پیوسته ،سلام کردن به آن حضرت از طرف دخترش لازم است دارای حکمت خاص باشد  یعنی اینکه وقتی حضرت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ در جوار پدر بزرگوارش رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و در محضر مبارک او قرار دارد، سلام فرستادن از طرف او به آن حضرت باید علت خاصی داشته باشد.

 احتمالاً این رفتار جهت رعایت یک ادب جمیل توحیدی و توجه دقیق و کامل به فرمان خداوند است که فرمود:

 «إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يصَلُّونَ عَلَى النَّبِي يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا» (الأحزاب/۵۶) در این آیه که خطاب به جمعیت مؤمنین است ، اشاره شده به صلوات مستمر الله و ملائکه بر رسول گرامی و به جامعه مؤمنین هم دستور داده است که به آن حضرت صلوات بفرستند و بصورتی خاص سلام کنند. و این دستور مشتمل بر وظیفه ای برای جامعه دینی است. و لازم است علاوه بر صلوات و سلام فردی و شخصی بر آن حضرت در نماز و غیر آن ، بصورت گروهی و اجتماعی هم موضوع صلوات بر آن حضرت جریان یابد لذا امام ـ علیه السلام ـ جهت عمل کردن به آن دستور و تذکر آن نسبت به دیگر مؤمنان به آن، صورت بر آن حضرت سلام کرده است.

احتمالات دیگری هم در مورد این بخش از کلام شریف و عبارت بعدی و مجموع کلام وجود دارد که در بخش های بعدی ذکر خواهد شد. « ان شا الله تعالی»

۱۳۹۶/۱۱/۳۰

 

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن