۲۵۱ـ آیا امیر المؤمنین علی ـ علیه السلام ـ بجهت بیعت نکردن با خلیفه وقت خلاف قانون عمل کرده بود و مستحق مجازات بود؟!

بخش دومth

سؤال: می شود گفت: چون  حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ به فردی که خلاف قانون عمل کرده کمک  کرده بود پس مستحق مجازات بود و مأموران خلیفه کار درستی انجام داده اند …

پاسخ: در بخش اول این سؤال در شماره ۲۴۹ به این شبهه و اشکال پاسخ داده شده و خلاصه آن این بود که امیر المؤمنین علی ـ علیه السلام ـ طبق دلائل قطعی حتی آنچه که در منابع تاریخی زیادی از اهل سنت آمده ، خلیفه حقیقی رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله و سلم ـ بود و بر همه مسلمین از جمله ابوبکر واجب بود از آن حضرت تبعیت کنند و دستورات او را اجراء کنند و همچنین گفته شد با صرف نظر از این وظیفه دینی و قانون شکنی عده ای و بی اعتنائی به فرمان خداوند و رسولش، در حادثه غصب خلافت و اینکه آن ها حکومت دینی حقیقی را به یک حکومت عادی بشری تبدیل کردند،

شخص خلیفه ظاهری منتخب مردم نبود و اطاعت او بر هیچ مؤمنی لازم نبود، بلکه کسانی که از او اطاعت کردند مرتکب نافرمانی در مقابل خداوند عالمیان و رسول گرامی او شدند و آن ها مجموعاً قانون شکن و خلافکار محسوب می  شوند حال در پاسخ این بخش از سؤال که رفتار دختر رسول خدا حضرت فاطمه زهرا در حمایت از امیر المؤمنین علی ـ سلام الله علیهم ـ و مخالفت با حکومت  غاصب و اعتراض به آن را زیر سؤال برده عرض می کنیم: قانون جامعه همان احکام دینی بود که مردم مؤظف به پیروی از آن بودند. و آنها بطور کلی در این جریان بر خلاف قانون عمل کردند و اگر مجازاتی لازم بود إعمال شود باید متخلفین از دستورات خداوند- عزّوجّل- و رسول او ـ صلّی الله علیه و آله و سلم ـ  مشمول آن مجازات قرار می گرفتند. البته قطعاً مجازات عظیم خداوند شامل آن قانون شکنان خواهد شد.

بر عکس آنچه در مغالطه سؤال گونه گفته شده، حضرت زهرا ـ سلام الله علیها- حکومت زمان را جهت قانون شکنی مورد انتقاد قرار داد. چون در آن جامعه و آن زمان در تاریخ، قانونی جز آنچه در قرآن مجید مقرّر شده وجود نداشت و همگان  برحسب ظاهر به همان قوانین قرآن پای بند بودند و حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ در خطابه خود و با استناد به آیات قرآن خلافکاری و قانون شکنی حکومت و پیروانش را ثابت کرد و حاکم جامعه ناچار آن استدلال ها را قبول کرد و تسلیم شد و به نادرست بودن اقدام خود در غصب فدک و ادعای خود مبنی بر اینکه پیامبران خدا ـ علیهم السلام ـ از خود ارثی باقی نمی گذارند را عملاً پس گرفت.

حضرت فاطمه زهراـ سلام الله علیها ـ در کلام خود خطاب به رئیس حکومت و مردم بی اعتناء به وظایف شرعی خود فرمود:

«فَهَيْهَاتَ مِنْكُمْ! وَ كَيْفَ بِكُمْ؟! وَ أَنَّى تُؤْفَكُونَ؟ وَ كِتَابُ اللَّهِ بَيْنَ أَظْهُرِكُمْ، أُمُورُهُ ظَاهِرَةٌ، وَ أَحْكَامُهُ زَاهِرَةٌ، وَ أَعْلَامُهُ بَاهِرَةٌ، وَ زَوَاجِرُهُ لَائِحَةٌ، وَ أَوَامِرُهُ وَاضِحَةٌ، قَدْ خَلَّفْتُمُوهُ وَرَاءَ ظُهُورِكُمْ، أَ رَغْبَةً عَنْهُ تُرِيدُونَ ..؟، أَمْ بِغَيْرِهِ تَحْكُمُونَ؟! بِئْسَ لِلظَّالِمِينَ بَدَلًا» ]الکهف/۵۰[ «وَمَنْ يبْتَغِ غَيرَ الْإِسْلَامِ دِينًا فَلَنْ يقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ» (آل عمران/۸۵) یعنی خیلی دور است از شما ]که بخواهید فتنه ها را بخوابانید، و شما در چه کاری هستید و کجا برگردانده می شوید؟ و کتاب خدا پیش رویتان هست، امور آن آشکار و احکام آن درخشان و نشانه های آن روشن، منع ها و تحریم های آن معلوم و آشکار و اوامر آن واضح و روشن، و شما آن را پشت سر انداختید و از آن صرف نظر کردید و آیا می خواهید بطور کلی از آن اعراض کنید و با چیزی غیر از قرآن حکم کنید؟! و «ظالمان چه جایگزین بدی انتخاب کردند» و «هر کس غیر از اسلام دین دیگری را بجوید، هرگز از او قبول نخواهد شد و او در آخرت از زیانکاران خواهد بود»

در این عبارات از خطبه شریفه، حضرت زهرا- سلام الله علیها- از حکومت جامعه و طرفدارانش و کسانی که در مقابل غصب خلافت سکوت کردند و بی اعتناء شدند با لحن شدیدی انتقاد می کند! و آن ها را به پیروی از قرآن و قوانین آن توصیه می فرماید.

در آن جریان فقط حضرت زهرا- سلام الله علیها- در مقابل قانون شکنی حکومت بر پا خاست و حکومت و پیروانش را مورد استیضاح قرار داد و فقط آن بزرگوار به وظیفه قانونی خود در دفاع از امیرالمؤمنین علی- علیه السلام- یعنی خلیفه حقیقی رسول خدا- صلّی الله علیه و آله و سلّم- عمل کرد و چند نفر هم تمایل به مقاومت و حمایت از آن حضرت و مقابله و درگیری با حکومت را داشتند که آن حضرت به آن ها اجازه این کار را نداد و آن ها را توصیه به سکوت و تحمل و خودداری از درگیری فرمود و ممانعت کرد از اینکه آن  جریان به جنگ و درگیری داخلی بکشد و دشمنان داخلی و خارجی جامعه دینی فرصت مناسبی برای شکستن ارکان بنای دین تازه تأسیس را پیدا کنند.

229ـ اخلاق دینی در مقام عمل چه موقعیتی پیدا می کند؟!
بخوانید

یعنی حتی با صرف نظر کردن از مقام و موقعیت رفیع اختصاصی حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا- سلام الله علیها- نزد پروردگار عالمیان و سفارشات مکرّر رسول اکرم- صلّی الله علیه و آله و سلّم- جهت رعایت حرمت آن بزرگوار، اگر هم کسانی او را یک انسان عادی مثل بقیه اعضاء جامعه محسوب کنند، رفتار حکومت و عُمال و نمایندگان آن در شکستن حرمت خانه آن حضرت جنایتی عظیم محسوب می شود.

توضیح اینکه حضرت فاطمه زهرا- سلام الله علیها- مقام بسیار رفیعی نزد پروردگار عالمیان داشت و حضرت حق- عزّوجلّ- از طریق رسول گرامی آن مقام را به انسان ها اعلام کرده بود و این کلام مشهور پیامبر خدا- صلّی الله علیه و آله و سلّم- را همگان شنیده بودند که آن حضرت فرمود:

«إِنَّ اللّهَ تَعَالَى يَغْضَبُ لِغَضَبِ‏ فَاطِمَةَ وَ يَرْضَى‏ لِرِضَاهَا»(۱) یعنی خداوند با غضب فاطمه- سلام الله علیها- غضب می کند و با رضایت او راضی می شود. مراد این است که اگر کسی مورد غضب آن حضرت قرار بگیرد، مورد غضب ذات قدوس الله هم قرار خواهد گرفت و اگر کسی مورد رضایت آن حضرت قرار بگیرد، خداوند هم از او راضی خواهد شد.

و رسول اکرم- صلّی الله علیه و آله و سلّم- خطاب به خود آن بزرگوار هم فرمود:

«إِنَّ اللّهَ يَغْضِبُ لِغَضَبِکِ‏ وَ يَرْضَى‏ لِرِضَاکِ»(۲) یعنی خداوند با غضب تو غضب می کند و با رضایت تو راضی می شود. قصد ما در این نوشتار بیان فضائل حضرت صدیقه طاهره- سلام الله علیها- نیست و آن مطلب احتیاج به مباحث و تألیفات مستقل مفصلی دارد، علاوه بر تألیفات بی شماری که تاکنون نوشته شده، اما در جواب این مغالطه شبیه سؤال و اشکال و روشن شدن موضوع، متذکر این نکته شدیم.

حاصل بحث اینکه با صرف نظر از مقام قدسی خاص حضرت فاطمه زهرا- سلام الله علیها- و اینکه اگر هم کسانی بدون توجه به آن مقام رفیع، او را یک انسان عادی محسوب کنند، یعنی مخالفان خاندان رسول الله- صلّی الله علیه و آله و سلّم- و کسانی که معرفتی نسبت به آن حضرت ندارند، باز هم رفتار آن حضرت در دفاع از حجت خدا و جانشین حقیقی رسول خدا- صلّی الله علیه و آله و سلّم- یعنی امیرالمؤمنین علی- علیه السلام- رفتاری قانونی و مطابق اخلاق دینی و نوعی فداکاری در حمایت از دین خدا بود و رفتار حکومت و عُمال آن در حمله به خانه آن حضرت و آتش زدن و شکستن در خانه و شکستن حرمت امیرالمؤمنین علی- علیه السلام- و بازداشت او و بردن آن حضرت اجباراً جهت بیعت با حکومت غاصب هیچ گونه توجیه شرعی ندارد و در تعارض کامل با اخلاق دینی بوده است!!!

اما اینکه سازنده این مغالطه عنوان کرده است که «و در ضمن وسط دعوا و چند تا مرد نباید یک خانم بیاید، چون وسط دعوا که حلوا پخش نمی کنند» این قطعه از سؤال- یا به بیان بهتر مغالطه- خیلی عامیانه و جاهلانه تنظیم شده بجهت اینکه عُمال حکومت به خانه امیرالمؤمنین علی و فاطمه زهرا- سلام الله علیها- حمله کردند و در خانه را آتش زدند و آن را شکستند و وارد خانه شدند و در این حادثه وجود مبارک حضرت فاطمه زهرا- سلام الله علیها- هم مجروح شد یعنی حضرت در داخل خانه خود بود و وسط دعوا نرفته بود! مگر اینکه سازنده سؤال بگوید چون امام علی و حضرت فاطمه- سلام الله علیهما- حکومت غاصب را به رسمیّت نشناخته بودند و آن را تأیید نکرده بودند، حق زندگی و اقامت در داخل خانه خود را هم نداشتند!!! البته از صاحبان این عقیده و سازندگان جاهل این مغالطه گفتن چنین مطلب مضحک هم خلاف انتظار نیست. چون اگر اندکی در روی این جریان فکر می کردند، چنین مطلبی را نمی گفتند و خود و عقیده جاهلانه خود را مفتضح نمی کردند.

اما اگر هم آن ها جریان حمله عُمال حکومت به خانه امیرالمؤمنین علی و دختر گرامی رسول خدا- سلام الله علیهم- را منکر شوند، رجوع به منابع تاریخی حتی منابع اهل سنت، این موضوع را روشن می کند و این ابهام را برطرف می کند.

پاورقی ها:

۱-شرح ابن ابی الحدید، ج ۴، ص ۶۴

۲-المعجم الکبیر، طبرانی، ج ۱، ص ۱۰۸، داراحیاء التراث العربی، بیروت

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن