۲۶۶ ـ آثار و نتایج حجاب برای دختران و نقش آن در موضوع ازدواج و طلاق

کلیات13920428105236537855244

*در صورت شیوع بی حجابی ارزش های حقیقی زن مثل وفاداری به همسر و مقام مقدس مادری و حتی زیبائی های او غالباً مورد بی اعتنائی همسرش قرار خواهد گرفت.

*نقش حجاب در زندگی دختران و جریان ازدواج آنها

*علت علاقه به حجابی در بانوانی که ازدواج کرده اند و دارای همسر و فرزند هستند، چیست؟!

* علل ومحرک های بی حجابی در دخترانی که ازدواج نکرده اند.

*بی اعتنائی به احکام دینی از ناحیه نارضایتی از جامعه و رفتارهای بعضی از انسانها.

*بعضی از مردان با داشتن همسر صالحه و بسیار ممتاز، به زن های بی ارزش تر علاقمند می شوند.

*آثار و نتایج بی حجابی در دختران قبل از ازدواج

*اگر انسان به یک شیء علاقه شدید پیداکرد آن شیء در نظر او قیمت بالای کاذبی پیدا خواهدکرد.

*خواسته های انسان بعد از دسترسی به آنها در نظر او غالباً بی ارزش می شود. یعنی ارزش خیالی آنها از بین می رود.

*اگر مردان از طریق نگاه به زنان نامحرم با آنها ازدواج کنند چه تضمینی وجود دارد که بعداً به زن های دیگر توجه نکنند.

*اگر یک زن از نگاه کردن همسر خود به زنان دیگر ناراحت می شود طبعاً خودش هم نباید راضی شود که مردان دیگر به او نگاه کنند.

* * * * * * * * * * *

در بخش قبلی متذکر شدیم که وقتی بی حجابی در یک جامعه شیوع پیداکرد و ترویج شد زیان اصلی متوجه  بانوان ازدواج کرده و دارای همسر خواهد شد، و در آن صورت ارزش های حقیقی زن مثل عواطف و وفاداری به همسر و عفت و پاکی او و مقام مقدس مادری و حتی زیبائی های او مورد بی اعتنائی همسر آنها قرار خواهد گرفت و این وضعیت در مجموع منتهی به بی اعتنائی مردان نسبت به همسر خود و توجه و گرایش به زنهای بیگانه خواهد شد.

همچنین اشاره ای شد به اینکه یکی از عوامل اصلی بالارفتن سطح طلاق در جوامع انسانی یعنی وقوع طلاق های زیاد و از هم پاشیدن خانواده ها همین جریان بی حجابی بعضی از زنها و انتقال توجه مردان از همسر خود به دیگران است!!

نقش حجاب در زندگی دختران و جریان ازدواج آن ها

در ادامه آن بحث موضوع نقش حجاب را در دختران و موضوع ازدواج آنها مورد بررسی قرار می دهیم قبلاً گفتیم  که بی حجابی بعضی از زن ها در جامع یکی از عوامل کمتر شدن محبت و علاقه غالب مردان نسبت به همسر خود و انتقال توجهات آنها به زن های دیگر می شود! واین مشکل بصورتی شبیه به این در مورد دختران ازدواج  نکرده هم بر قرار است! در این زمینه هم چند نکته اساسی باید مورد توجه قرار بگیرد از جمله :

۱ـ بی اعتنائی دختران قبل از ازدواج به موضوع حجاب و مخالفت با آن چند علت و محرک می تواند داشته باشد! یکی: اینکه او می خواهد از این طریق یعنی آشکار شدن بخشی از جمال و زیبائی خود مثل موی سر و بخشی از بدن خود توجه مردان را بسوی خود جلب کند و احتمالاً این رفتار به گرایش  و علاقه بعضی از مردان نسبت به او شود و این وضعیت منتهی به ازدواج شود. یعنی ازدواج  مطلوب دختران است و مقدمه آن در این فرض نگاه مردان و جلب توجهات آنها خواهد بود، پس حجاب مانعی در راه رسیدن به آن مطلوب و بی حجابی کمکی برای رسیدن به آن مقصد  خواهد بود؟

البته به راحتی معلوم نمی شود که چه تعداد از دختران چنین تصوری دارند و آن را در رفتارهای خود به کار می برند! چون می بینیم که بانوان زیادی که ازدواج  هم کرده اند و دارای همسر می باشند، و حتی  از رفتارهای آنها بر می آید که وفادار  به همسر خود هم هستند، اما در اجتماعات و خارج از فضای منزل بدون حجاب و یا باحجاب ناقص ظاهر می شوند، حتی کنار همسر خود و حتی با داشتن فرزندانی و در سنین بالاتر عمر خود، لباس های غیر معقول  می پوشند! منظور این است که آن عده از زنان که ازدواج کرده اند و به همسر خود وفادارند و دارای یک و یا چند فرزند هم شده اند، و بنا دارند تا آخر عمر با همان همسر خود زندگی کنند، اما در عین حال اصول حجاب را در اجتماعات رعایت نمی کنند و لباس های غیر معقولی می پوشند! پس طبعاً اگر عده ای از دختران و زنان به این قصد که مورد توجه قرار بگیرند و این توجهات منتهی به ازدواج بشود، که در مورد این گروه از زنان صدق نمی کند، چون آنها این مرحله را پشت سر گذاشته اند. پس آنها چرا تمایل به بی حجابی دارند و یا نسبت به آن بی اعتناء هستند و یا حتی با آن مخالفت می کنند؟!

۲ـ یک احتمال هم در مورد تمایل به بی حجابی در بین عده ای از زنان یا دختران ازدواج نکرده این است که آنها به بقصد جلب توجه مردان به خود و به امید ازدواج  بلکه بلحاظ اینکه انسان ذاتاً و فطرتاً علاقه به زیبائی و مورد توجه قرار گرفتن دارد، و از آن لذت می برد، تا جائی که مردان و زنانی در سنین بالای عمر از پوشیدن لباس های جلب کننده توجهات و بطورکلی زیبا و نو و قیمتی لذت می برند و اصلاً موضوع ازدواج هم برای آنها مطرح نیست چون یا همسر دارند و یا اصلاً قصد ازدواج ندارند! درادامه این بحث به توضیح نتایج این نوع رفتارها یعنی بی حجابی و یا مخالفت با آن، و تأثیر آن در زندگی زنان بالخصوص درموضوع ازدواج و زندگی مشترک خواهیم پرداخت. اما در این بخش بحث ما سر علل گرایش به بی حجابی و عدم تمایل به رعایت آن است.

۳ ـ احتمال دیگر این است که در سطح جامعه، موضوع حجاب و رعایت آن با روش غیر مطلوب و غیر عالمانه مطرح شده و زن ها را بجای آموزش و بیان فواید حجاب ابتداءً به رعایت آن وادار و مجبور کرده اند آن هم با روشی نامطلوب و غیر محترمانه ! و این اصل ارزشمند اخلاقی و دینی در اثر آن نوع فشارها و سختگیری و خشونت ها، مطلوبیت و جاذبه و زیبائی خود را در نظر آنها از دست داده است و اکنون اگر عده ای از زنان و دختران علاقه ای نسبت به آن نشان نمی دهند و بلکه تمایل به نفی آن و مخالفت با آن دارند، این روحیه و یا رفتار در آنها عکس العملی است در مقابل آن روش های نامطلوب، و نارضایتی از رفتار عده ای از افراد جامعه!

قابل توجه است که وقتی در تاریخ صدر اسلام و زمان حیات پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ  حکم حجاب در آیاتی نازل شد، موضوع با استقبال عمومی مردم مواجه شد و زنان با میل و رغبت و علاقه آن را پذیرفتند و مشکل خاصی هم در این زمینه به وجود نیامد. ما بخواست خداوند در فرصتی مناسب یا در ادامه این مباحث و یا پاسخ به سؤالات دیگر به توضیح روش  تشریع احکام دینی از جمله حجاب در سیره شریف رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ خواهیم پرداخت . ان شاء الله

۴ـ یک احتمال دیگری هم در رفتار زنان و دختران بی علاقه به حجاب و یا مخالف آن وجود دارد و آن اینکه رفتار آنها از ناحیه تفکر و تعقل و توجه به آثار و نتایج  آن و مقاصد فوق الذکر نیست! بلکه بدون یک هدف و مقصد حساب شده و بررسی شده، و صرفاً بجهت اینکه بعضی زنها بی حجاب هستند، آنها هم از  آن عده یاد می گیرند و یا در مغازه ای یک نوع لباس عرضه شده، و شخص هم آن را می خرد یا خیاطی آن را می دوزد و شخص هم سفارش می دهد یا در مجله ای  و یا فضای مجازی می بیند کسی آن را پوشیده و با شکل خاصی در اجتماعات ظاهر شده، در نتیجه کسانی هم بصورت تقلید از دیگران به آن لباس یا مُد خاص روی می آوردند.

۵ ـ سرانجام اینکه ممکن است همه این احتمالات و بعضی احتمالات دیگر هم در این زمینه وجود داشته باشد واین نوع رفتار در زنان و دختران به مقاصد و نیت های مختلف انجام بگیرد! و ما با صرف نظر از اهداف ومقاصد افراد نتایج و آثار آن را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم

255-آیا درست است که حضرت معصومه- سلام الله علیها- و هیچ یک از دختران امام کاظم- علیه السلام- ازدواج نکردند؟!
بخوانید

آثار و نتایج بی حجابی در دختران قبل از ازدواج

ما اگر در این بحث بپذیریم که حداقل عده ای از دختران قصدشان از بی حجابی و پوشیدن لباس های غیر معقول جلب توجه مردان جوان نسبت به خود به امید توجه و گرایش آنها به ازدواج باشد و یا نپذیریم و آن رفتار را به عوامل و مقاصد دیگری نسبت بدهیم ، در مجموع به این نتیجه خواهیم رسید که بی حجابی به هر قصدی انجام بگیرد آثار زیانباری در زندگی زنان و دختران و بی میلی مردان نسبت به ازدواج  و افزایش اختلافات و طلاق ها در بین مردان و زنان بالخصوص جوانان تازه ازدواج کرده خواهد شد. یک دختر جوان عاقل و تحصیل کرده که تمایل به ازدواج دارد و یا بانوی ازدواج کرده یعنی هر دو گروه لازم است به وضعیت زندگی امروزه مردم و ازدواج های امروزی و میزان بالای اختلافات خانوادگی و سطح آمار طلاق ها توجه کند و در علل این گرفتاریها بیاندیشد، چون این گرفتاریها شامل او و بستگان دوستان و همنوعان او خواهد شد و موضوعی نیست که بشود از کنار آن با بی اعتنائی عبورکرد. چند نکته دقیق و لطیف در این زمینه لازم است مورد توجه قرار بگیرد.  

یکم: امروزه چه تعداد از جوانان علاقه به ازدواج دارند و یا نسبت به آن اقدام می کنند و چرا سطح ازدواج این همه پائین آمده و بر عکس سطح طلاق در این حد بالا رفته است؟!

دوم: اگر یک جوان از طریق توجه به یک دختر بی حجاب نسبت به او علاقه پیدا کرده و این توجه منتهی به ازدواج شد، چه تضمینی وجود دارد که همان جوان با داشتن همسر بعداً به دختران و زنان دیگر توجه نکند و تمایل به آنها پیدا نکند و توجه و علاقه خودش را به همسر خود استمرار بخشد؟!

سوم: اگر انسان به یک شیء در دل خود علاقه پیدا کند و بعداً این علاقه بیشتر و شدید تر شود، آن شیء در نظر انسان ارزش و بها و قیمت غیر حقیقی پیدا می می کند و غالباً انسان سعی می کند، به قیمت بالائی آن را بدست آورد حتی گاهی به هر قیمتی شده! اما بعد از اینکه انسان آن شیء مورد علاقه و اشتیاق را بدست آورد، ارزش آن در نظر او پائین تر می آید و حتی گاهی کاملاً بی ارزش می شود و بالاتر از آن حتی گاهی آن علاقه قبلی به نفرت هم تبدیل می شود، بالخصوص زمانی که برای بدست آوردن آنها، قیمت و بهای سنگین و غیرحقیقی پرداخته است. این روحیه در انسان و رفتارهای مربوط به آن در مورد ازدواج و همسر هم صدق می کند، منتهی بیشتر در مردان، لذا جنس زن و دختر ذاتاً و فطرتاً توجهاتش به همسرش معطوف می شود و یا به کسی که تمایل به ازدواج با او دارد، از این روحیه و رفتار درمردان و همسر خود تعجب می کند و برای او این نوع رفتار غالباً ناشناخته است.

 بطور مکرر در جامعه دیده می شود که یک مرد با داشتن همسر صالحه و بسیار ارزشمند و با شخصیت متعالی و وفادار  به همسر و مهربان و دلسوز به فرزندان و مجموعاً دارای ارزش های زیاد، به شخص دیگری علاقه پیدا کرده که آن شخص بخش اندکی از ارزش ها و امتیازات همسر خودش را ندارد! تا جائی که آن مرد حاضر می شود برای دسترسی به آن شخص دوم همسر و فرزندانش را ضایع کند و حیثیت اجتماعی و یا شغل و یا آرامش زندگی خود را از دست بدهد.

مراد این است که وقتی بی حجابی در یک جامعه شیوع پیدا کرد و مردی از طریق دیدن یک دختر و زن بدون حجاب و نگاه به او بدون قیودات شرعی به او علاقمند شد، فرضاً به قصد ازدواج! چه تضمینی وجود دارد ،که بعداً به دختر و زن دیگری از   این طریق علاقه پیدا نکند و همسر اولی و اصلی خود را ترک نکند و دنبال او نرود.

ما بطور مکرر در محیط دانشگاه شاهد بودیم که یک پسر  و دختر دانشجو ـ یعنی دارای تحصیلات در سطح بالا ـ با یکدیگر آشنا شدند و علاقه به ازدواج پیدا کردند و حتی گاهی با مخالفت والدین و با فشار  آوردن به آنها سرانجام با هم ازدواج کردند و اما بعد از مدت کوتاهی ، حتی گاهی قبل از شروع زندگی مشترک کارشان به طلاق و جدائی کشید!!

 چهارم: اگر بی حجابی تعدادی از دختران و زنان سبب توجه مردان حتی مردان ازدواج کرده و دارای همسر به آنها شود، در نتیجه این توجه نامشروع منتهی به بی اعتنائی آنها به همسر خود و وظایف خانوادگی او شود، تکلیف زنان عفیف و خانه دار و وفادار به شوهر و مادر  یک یا چند کودک چه خواهدشد؟! آیا برداشتن حجاب و نشان دادن موی سر و آرایش خود به مردان بیگانه نامحرم، آنقدر جاذبه دارد که عده زن شریف و عفیف راضی بشوند بخاطر رفتار آنها زندگی عده ای از هم بپاشد و با دختران و زنان جامعه بجای کسب فضائل اخلاقی و صفات پسندیده، بدنبال رنگ و روغن و مالیدن آن به سر و صورت خود باشند و دیگران را خواسته و ناخواسته در این راه پر خطر و منتهی به پرتگاهها بکشانند.

چه تعداد از خانواده ها از ناحیه این رفتار عده ای از زنان ازهم پاشیده است؟! چه تعداد زن پاک طبع و عفیف و زحمتکش و مادر چند فرزند از ناحیه این رفتارها مبتلا به ظلم ها و ضایع شدن حقوق خود شده اند؟! ما بدون ورود به بحث موقعیت حجاب در معارف دینی  ـ فعلاً ـ و بدون بیان حکمت دستورات و احکام عبادی از جمله حجاب و بدون ورود به بحث بندگی برای خداوند و اعمال صالح منتهی شونده به ورود به بهشت در زندگی اخروی، و فقط در محدوده موضوع مورد بحث عرض می کنیم:

شما بانوان بزرگوار و شریف و عفیف با حجاب کامل و شما ای بانوان شریف و عفیف بی اعتناء به حجاب بلحاظ  عدم آشنائی با ارزش و حکمت آن و شما ای دختران پاک طبع و متین و با وقار و علاقمند به ازدواج معقول و با شکوه، بیائید با کمک یکدیگر این رفتار با شکوه رعایت حجاب را در جامعه و بعداً در سطح جوامع دیگر و فضای  فکری و فرهنگی ترویج و تقویت کنید و جلو بی ارزش شدن زن های بی گناه و خودتان را بگیرید. اگر مقداری تعقل در این زمینه انجام بگیرد، تمام زنان عاقل و تحصیل کرده ، اعم از کسانی که پای بند احکام مقدس دین حقیقی هستند و یا کسانی که آموزش صحیح ندیده اند و در این فضای  نورانی مقدس وارد نشده اند، تماماً و با بکار بردن همه امکانات  خود در مسیر شناختن حکمت ها و ارزشهای حجاب و ترویج و تقویت آن فعال خواهند شد. یکی از عوامل اصلی توجه مردان به همسر خود و ادامه دوستی و محبت با آنها و پای بندی به وظایف اخلاقی  خود، از بین رفتن بی حجابی و بعضی رفتارهای بی ارزش زنان و مردان بی اعتناء به قوانین دینی و حجاب است. لازم است این زنان و دختران شریف پاک طبع توجه کنند که یکی از علل اصلی از هم پاشیدن خانواده ها و ظلم به زنها و کودکان و بی ارزش شدن خود زنان و دختران و بی علاقه شدن گروهی از مردان نسبت به ازدواج،شیوع بی حجابی و رفتارهای عده ای بی توجه به آثار اعمال و رفتارهایشان می باشند.

به خواست خداوند در ادامه این مباحث به وظایف اخلاقی مردان در مقابل همسر خود و زنان دیگر در جامعه و ارتباط رفتارهای آنها با موضوع بی حجابی خواهیم پرداخت.

۱۳۹۷/۷/۱۹

الیاس کلانتری

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن